TCG-Scrubs
Uncategorized


Here is the available information for the most recent Championship!

Unfortunately it looks again like information isn’t readily available. So things like Champion/Spirit breakdown, easy to read decklists etc are not available. 

There were 124 players in attendance. 



Alex Blandin ended up winning the whole thing.




Top 8 lists are as follows:

0

Uncategorized


Here is the full results for the Argent Saga Championship Richmond!

Unfortunately there is not a lot of information released from this event. As such there is no Champion/Spirit breakdown etc.

There were 140 players in attendance.



Top 16 was the lists as follows (Will hand type the lists shortly for easier view and copy/pasting into Untap):




Champion/Spirit:
1 Luna, the Dark Spirit
1 Jemial, Cryptic Caster

Towers:
1 Tower of Light
1 Tower of Water
1 Tower of Fire
1 Tower of Darkness
1 Tower of Air

Main Deck:
1 Delayed Poison
1 Silver Watchwoman
2 Celestial Magic: Chronostasis
2 Soul Transfer
3 Omega Magic: Mizu
3 Omega Magic: Yami
3 Ancient Serpent’s Breath
3 Phantasmal Guards
1 Mei-Yu, Grand Sorceress
3 Mr. Kins, Cryptic Familiar
3 Azure Seer
3 Azure Guardian
1 Great Stormfish
2 Kako, Brother of Destiny
3 Iakuma Wave Bender
3 Iakuma Juggernaut
2 Golem of Vengeance
1 Harbinger Of Vabriel

Shard Deck:
1 Corona, the Spirit Ruby
3 Nightmare Crystal
5 Argent Shard
1 Z crystal

Sideboard:
1 Crystal Dimensional Dragon
3 Acid Monger
1 Great Stormfish
3 Amateur Witch
1 Taphael, Fallen Celestial Of Rottar
3 Cryptic Deflection
1 W crystal
1 Silver Watchwoman
1 Leviathan, the Ancient Serpent





Champion/Spirit:
1 Kyte, the Air Spirit
1 Auron, the Golden Rose

Towers:
1 Tower of Light
1 Tower of Fire
1 Tower of Air
1 Tower of Water
1 Tower of Air

Main Deck:
1 Royal Deflection
1 Omega Magic: Kaze
1 Winds of Cloudsea
3 Arbor Carbuncle
1 Sylphia, Spirit of the Air
1 Garga, Keeper of Gales
3 Shining Shardagger
3 Blessed Shardcloak
3 Longinus
1 Vrscika, The Scorpion Hammer
3 Kalibur, the Sacred Shardsword
3 Mel Corum
3 Supply Deal
1 Professor Rudy, Magical Engineer
1 Iskandar, the Mythical King
1 Silver Watchwoman
3 Corum War Room
1 Finishing Ray
1 Yuki, The Lightning Flash
1 Black Rose Knight
3 Statue at the Argent Tower
2 Standard Shardsword

Shard Deck:
3 Z crystal
1 Corona, the Spirit Ruby
6 Argent Shard

Sideboard:
2 Disintegration Shot
1 Lightning Shot
2 Royal Deflection
1 Brant, The Wicked Judge
2 Yuki, The Lightning Flash
3 Omega Magic: Hikari
2 Omega Magic: Kaze



Champion/Spirit:
1 Liam, Traitor of Knights
1 Kyte, the Air Spirit

Towers:
1 Tower of Air
1 Tower of Fire
1 Tower of Light
1 Tower of Darkness
1 Tower of Water

Main Deck:
3 Omega Magic: Kaze
1 Greathawk of Cloudsea
1 Sylphia, Spirit of the Air
2 Nanatsu, the Pure Shinobi
1 Royal Deflection
1 Iskandar, the Mythical King
2 Artred, the Luminous Warrior
3 Mel Corum
3 Yuki, The Lightning Flash
2 Finishing Ray
3 Omega Magic: Hikari
3 Corum Squire
1 Supply Deal
1 Longinus
3 Kalibur, the Sacred Shardsword
2 Standard Shardsword
2 Shining Shardagger
1 Blessed Shardcloak
3 Statue at the Argent Tower
1 Professor Rudy, Magical Engineer
1 Silver Watchwoman

Shard Deck:
6 Argent Shard
1 Corona, the Spirit Ruby
3 Z crystal

Sideboard:
1 Konost, the Aerial Fortress
2 Silver Watchwoman
1 Brant, The Wicked Judge
1 Luna, the Dark Spirit
1 Holy Slash
3 Demon Of The Evil Eye
3 Omega Magic: Yami
1 Finishing Ray
1 Golem of Vengeance
1 The Greatest Heist



Champion/Spirit:
1 Hoenna, Immoral Conjurer
1 Kyte, the Air Spirit

Towers:
1 Tower of Light
1 Tower of Fire
1 Tower of Air
1 Tower of Darkness
1 Tower of Water

Main Deck:
1 Hellish Guardhound
3 Shrieker
3 Failed Golem #1
1 Golem of Vengeance
2 Golem of Allurement
3 Golem of Avarice
3 Golem of Devourment
1 Philosopher’s Stone
3 Hidden Laboratory
2 Silver Watchwoman
3 Returning Shadows
3 Omega Magic: Yami
3 Delayed Poison
3 Dusk Strike
1 Nanatsu, the Pure Shinobi
1 Dagger
1 Sylphia, Spirit of the Air
1 Greathawk of Cloudsea
1 Garga, Keeper of Gales
3 Omega Magic: Kaze

Shard Deck:
3 Z crystal
6 Argent Shard
1 Corona, the Spirit Ruby

Sideboard:
3 Raging Shardbeast
1 Professor Rudy, Magical Engineer
3 Argent Egg
3 Skyship Engineer
1 Golem of Vengeance
2 Golem of Indolence
2 Acid Monger





0

Uncategorized




Here is the full results for the first ever Argent Saga Championship!

For complete write ups from/during the tournament, check out the official Argent Saga website with their written articles HERE


Champion/Spirit Breakdown:
60 Ergon – (41 Kyte, 15 Fizzy)
53 Hoenna (34 Sola, 12 Fizzy)
29 Dragonholt (9 Sola, 7 Kyte)
23 Liam (12 Kyte, 8 Fizzy)
19 Jemial (12 Kyte)
14 Eitan (10 Kyte)
4 Gillian
4 Ariana
1 Auron

Top 16:

Noriyuki Ayokawa
1st Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
1 Acid Monger
3 Golem of Devourment
2 Golem of Jealousy
3 Golem of Avarice
3 Hellish Guardhound
3 Golem of Allurement
2 Gloom Oligarch
1 Transfiguration Master
1 Professor Rudy, Magical Engineer
1 Silver Watchwoman
2 Iakuma Juggernaut
1 Golem of Vengeance
1 Mei-Yu, Grand Sorceress
3 Great Stormfish
3 Omega Magic: Yami
2 Omega Magic: Mizu
2 Dusk Strike
3 Delayed Poison
2 Strike of the Golems
1 Philosopher’s Stone

6 Argent Shard
1 Corona, the Spirit Ruby
3 Cryptic Crystal

Side:
1 Dusk Strike
2 Brain Wipe Beam
2 Soul Transfer
1 Debilitating Miasma
1 Hidden Laboratory
1 Acid Monger
1 Golem of Jealousy
1 Silver Watchwoman
1 Golem of Indolence
1 Zephyr Crystal
1 Golem of Vengeance
1 Crystal Dimension Dragon
1 Transfiguration Master
Vinnie Silverman
2nd Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
1 Catastrophe Demon
3 Golem of Allurement
1 Golem of Jealousy
1 Professor Rudy, Magical Engineer
3 Omega Magic: Yami
3 Golem of Devourment
3 Golem of Avarice
3 Hellish Guardhound
3 Delayed Poison
1 Philosopher’s Stone
2 Gloom Oligarch
1 Acid Monger
1 Transfiguration Master
1 Silver Watchwoman
1 Golem of Vengeance
2 Strike of the Golems
2 Dusk Strike
2 Iakuma Juggernaut
2 Great Stormfish
2 Omega Magic: Mizu
1 Mei-Yu, Grand Sorceress
1 Iakuma Wave Bender

6 Argent Shard
3 Cryptic Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Sola, the Light Spirit
1 Acid Monger
1 Transfiguration Master
1 Golem of Indolence
2 Soul Transfer
2 Hidden Laboratory
2 Azure Guardian
2 Debilitating Miasma
2 Brain Wipe Beam
1 Golem of Jealousy
 
Phillip Pena
3rd Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
2 Gloom Oligarch
3 Golem of Allurement
1 Golem of Jealousy
3 Golem of Devourment
3 Hellish Guardhound
3 Golem of Avarice
1 Golem of Vengeance
1 Philosopher’s Stone
3 Delayed Poison
3 Omega Magic Yami
2 Dusk Strike
2 Strike of the Golem
1 Mei-Yu Grand Sorceress
2 Iakume Juggernaut
1 Iakume Wave Bender
2 Great Stormfish
2 Omega Magic Miseu
1 Professor Rudy, Magic Engineer
1 Transfiguration Master
1 Acid Monger
1 Silver Watchwoman
1 Catastrophe Demon

6 Argent Shard
3 Cryptic Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
2 Brain Wipe Beam
1 Golem of Jealousy
2 Debilitating Miasma
2 Hidden Laboratory
1 Acid Monger
2 Soul Transfer
1 Transfiguration Master
1 Golem of Indolence
2 Azure Guardian
1 Sola, the Light Spirit
Nick Blandin
4th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Kyte the Air Spirit
3 Argent Egg
3 Delayed Poison
1 Novice Protector
3 Golem of Devourment
3 Omega Magic: Yami
2 Golem of Avarice
2 Golem of Allurement
1 Brain Wipe Beam
3 Hellish Guardhound
1 Gloom Oligarch
1 Nobe, the Shadow Guardian
3 Debilitating Miasma
2 Silver Watchwoman
1 Twilight Knight
3 Poisonous Strike
3 Omega Magic: Kaze
1 Sylphia, Spirit of Air
1 Monarch’s Sky Dagger
1 Lightning Shot
1 Skytree Hawk
1 Greathawk of Cloudsea

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Golem of Allurement
1 Philosopher’s Stone
3 Failed Golem #1
3 Raging Shardbeast
1 Skytree Hawk
1 Greathawk of Cloudsea
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Silver Watchwoman
2 Sandsea Traveler
1 Acid Monger
Jonathan Ball
5th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Kyte, the Air Spirit
1 Novice Protector
3 Debilitating Miasma
3 Golem of Devourment
2 Golem of Avarice
3 Argent Egg
1 Twilight Knight
1 Gloom Oligarch
2 Golem of Allurement
3 Hellish Guardhound
1 Silver Watchwoman
1 Sylphia, Spirit of Air
2 Lightning Shot
3 Poisonous Strike
3 Delayed Poison
3 Omega Magic: Yami
3 Omega Magic: Kaze
1 Dusk Strike
1 Monarch’s Sky Dagger
1 Greathawk of Cloudsea
1 Catastrophe Demon
1 Nobe, the Shadow Guardian

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Philosopher’s Stone
1 Professor Rudy
1 Silver Watchwoman
1 Disintegration Shot
1 Transfiguration Master
1 Acid Monger
3 Skytree Hawk
1 Monarch’s Sky Dagger
1 Golem of Avarice
1 Golem of Vengeance
3 Failed Golem #1
Matthew Robinson
6th Place
Jemial, Cryptic Caster // Kyte, the Air Spirit
1 Leviathan, the Ancient Serpent
1 Stormcaster of Azure Tower
1 Mei-Yu, Grand Sorceress
2 Iakuma Juggernaut
3 Iakuma Wave Bender
3 Azure Guardian
3 Azure Seer
3 Mr. Kins, Cryptic Familiar
2 Celestial Magic: Chronostasis
3 Shards of Winter
3 Phantasmal Guards
3 Ancient Serpent’s Breath
3 Garga, Keeper of Gales
1 Sylphia, Spirit of Air
1 Greathawk of Cloudsea
1 Monarch’s Sky Dagger
2 Omega Magic: Kaze
1 Twilight Knight
3 Silver Watchwoman
1 Professor Rudy, Magical Engineer

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Stormcaster of Azure Tower
2 Great Stormfish
3 Stormfish
1 Celestial Magic: Chronostasis
3 Cryptic Deflection
1 Greathawk of Cloudsea
2 Lightning Shot
1 Omega Magic: Kaze
1 Ariana’s Amulet
Collin Kaiser
7th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
3 Argent Egg
3 Ancient Serpent’s Breath
3 Delayed Poison
1 Ariana’s Amulet
2 Silver Watchwoman
1 Twilight Knight
3 Golem of Devourment
1 Acid Monger
3 Omega Magic: Yami
1 Dusk Strike
3 Hellish Guardhound
2 Golem of Allurement
2 Brain Wipe Beam
3 Poisonous Strike
1 Debilitating Miasma
1 Transfiguration Master
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Catastrophe Demon
3 Celestial Magic: Chronostasis
1 Mei-Yu, Grand Sorceress
1 Leviathan, the Ancient Serpent

6 Argent Shard
3 Cryptic Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Turin, the Primal Turtle
1 Iakuma Juggernaut
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Brain Wipe Beam
1 Soul Transfer
1 Cry of Madness
1 Debilitating Miasma
1 Golem of Avarice
1 Transfiguration Master
1 Silver Watchwoman
1 Golem of Allurement
1 Philosopher’s Stone
3 Failed Golem #1
Jordan Gaubert
8th Place
Hoenna, Immoral Conjurer // Sola, the Light Spirit
3 Raging Shardbeast
3 Delayed Poison
3 Failed Golem #1
3 Omega Magic: Yami
3 Hidden Laboratory
2 Golem of Allurement
3 Yuki, the Lightning Flash
3 Golem of Devourment
2 Dusk Strike
2 Finishing Ray
2 Silver Watchwoman
3 Omega Magic: Hikari
1 Philosopher’s Stone
1 Strike of the Golems
1 Debilitating Miasma
1 Twilight Knight
2 Golem of Jealousy
1 Golem of Vengeance
1 Golem of Avarice

6 Argent Shard
3 Hallowed Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
2 Holy Slash
1 Dusk Strike
3 Hellish Guardhound
1 Catastrophe Demon
1 Golem of Allurement
1 Debilitating Miasma
3 Argent Egg
3 Acid Monger
Ryan Valentino
9th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Kyte, the Air Spirit
3 Omega Magic: Kaze
1 Sylphia, Spirit of Air
1 Skytree Hawk
1 Monarch’s Sky Dagger
1 Greathawk of Cloudsea
1 Lightning Shot
1 Twilight Knight
3 Argent Egg
3 Debilitating Miasma
1 Gloom Oligarch
1 Nobe, the Shadow Guardian
2 Golem of Avarice
2 Golem of Allurement
3 Poisonous Strike
3 Delayed Poison
3 Golem of Devourment
3 Hellish Guardhound
3 Omega Magic: Yami
2 Silver Watchwoman
1 Dusk Strike
1 Novice Protector

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
3 Raging Shardbeast
2 Skytree Hawk
2 Sandseas Traveler
2 Failed Golem #1
1 Golem of Allurement
1 Transfiguration Master
1 Philosopher’s Stone
1 Catastrophe Demon
1 Silver Watchwoman
1 Greathawk of Cloudsea
Michael Hood
10th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
1 Acid Monger
1 Silver Watchwoman
1 Catastrophe Demon
1 Nobe, the Shadow Guardian
2 Gloom Oligarch
3 Hellish Guardhound
2 Golem of Allurement
2 Golem of Avarice
3 Golem of Devourment
1 Dusk Strike
2 Cruel Accord
3 Brain Wipe Beam
2 Debilitating Miasma
3 Delayed Poison
3 Poisonous Strike
3 Omega Magic: Yami
3 Ancient Serpent’s Breath
2 Cryptic Secret
2 Phantasmal Guards
1 Mei-Yu, Grand Sorceress

5 Argent Shard
3 Cryptic Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby
1 Zephyr Crystal

Side Deck:
2 Zephyr Crystal
1 Argent Shard
1 Kyte, the Air Spirit
2 Skyship Engineer
1 Greathawk of Cloudsea
1 Sylphia, Spirit of Air
3 Omega Magic: Kaze
2 Lightning Shot
2 Dusk Strike
Derrick Mugwaneza
11th Place
Liam, Traitor of Knights // Fizzy, the Water Spirit
3 Raging Shardbeast
3 Corum Squire
3 Azure Seer
2 Amateur Witch
1 Iskandar, the Mythical King
3 Omega Magic: Hikari
3 Shining Shardagger
3 Corum War Room
3 Vi’s Blessing
3 Shardsword Nova
3 Ancient Serpent’s Breath
3 Kalibur, the Sacred Shardsword
2 Longinus, Mythical Shardlance
2 Standard Shardsword
1 Standard Shardshield
1 Blessed Shardcloak
1 Supply Deal

6 Argent Shard
3 Cryptic Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
3 Corum Phalanx
1 Standard Shardshield
2 Force Blast
1 Longinus, Mythical Shardlance
3 Yuki, the Lightning Flash
2 Acid Monger
3 Argent Archer
Jake Moore
12th Place
Hoenna, Immoral Conjurer // Sola, the Light Spirit
3 Failed Golem #1
3 Golem of Devourment
2 Golem of Allurement
2 Golem of Vengeance
1 Golem of Indolence
1 Golem of Jealousy
2 Golem of Avarice
3 Dusk Strike
2 Delayed Poison
1 Philosopher’s Stone
3 Omega Magic: Yami
3 Hidden Laboratory
1 Brain Wipe Beam
3 Yuki, the Lightning Flash
3 Omega Magic: Hikari
2 Holy Slash
3 Raging Shardbeast
1 Silver Watchwoman
1 Professor Rudy, Magical Engineer

6 Argent Shard
3 Hallowed Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
2 Transfiguration Master
1 Ariana’s Amulet
1 Silver Watchwoman
1 Finishing Ray
2 Golem of Indolence
1 Golem of Avarice
2 Hellish Guardhound
1 Brain Wipe Beam
1 Delayed Poison
3 Acid Monger
Erik Goodwin
14th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Kyte, the Air Spirit
3 Omega Magic: Kaze
2 Lightning Shot
1 Greathawk of Cloudsea
1 Sylphia, Spirit of Air
1 Monarch’s Sky Dagger
2 Novice Protector
3 Argent Shard
2 Silver Watchwoman
1 Twilight Knight
3 Debilitating Miasma
3 Poisonous Strike
3 Delayed Poison
3 Hellish Guardhound
3 Golem of Devourment
3 Omega Magic: Yami
2 Golem of Allurement
2 Golem of Avarice
2 Gloom Oligarch

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Novice Protector
1 Acid Monger
1 Silver Watchwoman
1 Greathawk of Cloudsea
3 Skytree Hawk
1 Golem of Vengeance
1 Soul Transfer
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Philosopher’s Stone
1 Golem of Avarice
3 Failed Golem #1
John Tatta
15th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Kyte, the Air Spirit
3 Argent Egg
3 Delayed Poison
3 Omega Magic: Yami
1 Dusk Strike
3 Poisonous Strike
2 Debilitating Miasma
1 Brain Wipe Beam
1 Twilight Knight
2 Silver Watchwoman
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Gloom Oligarch
2 Golem of Allurement
2 Golem of Avarice
3 Hellish Guardhound
3 Golem of Devourment
1 Catastrophe Demon
1 Monarch’s Sky Dagger
1 Sylphia, Spirit of Air
1 Lightning Shot
3 Omega Magic: Kaze
2 Greathawk of Cloudsea

6 Argent Shard
3 Zephyr Crystal
1 Corona, the Spirit Ruby

Side Deck:
1 Luna, the Dark Spirit
3 Failed Golem #1
1 Golem of Jealousy
1 Golem of Avarice
1 Golem of Allurement
2 Raging Shardbeast
1 Skyship Engineer
1 Sandsea Traveler
2 Skytree Hawk
1 Garga, Keeper of Gales
1 Acid Monger
Joseph Gray
16th Place
Ergon, the Tragic Gargoyle // Fizzy, the Water Spirit
3 Argent Egg
1 Acid Monger
1 Silver Watchwoman
1 Twilight Knight
3 Golem of Devourment
3 Hellish Guardhound
2 Golem of Allurement
2 Golem of Avarice
1 Gloom Oligarch
1 Nobe, the Shadow Guardian
1 Catastrophe Demon
1 Golem of Vengeance
3 Omega Magic: Yami
3 Delayed Poison
2 Debilitating Miasmu
1 Dusk Strike
1 Soul Transfer
1 Poisonous Strike
1 Cry of Madness
1 Mei-Yu, the Grand Sorceress
1 Stormcaster of Azure Tower
2 Omega Magic: Mizu
2 Ancient Serpent’s Breath
1 Tidal Rush
1 Celestial Magic: Chronostasis

6 Argent Shard
1 Corona, the Spirit Ruby
3 Cryptic Crystal

Side Deck:
1 Silver Watchwoman
1 Transmutation Master
2 Acid Monger
2 Azure Guardian
3 Brain Wipe Beam
2 Soul Transfer
1 Golem of Avarice
3 Failed Golem #1
1 Philosopher’s Stone
0

Uncategorized


Here are the compiled results and information from the 10K tournament at ARG Invitational in Atlantic City!


207 total players in attendance


Top 3 pictured above (left to right – Ben Lodise, Ryan Valentino, Phillip Pena)

Champion/Spirit Breakdown:

8 Jemial/Luna
15 Eitan/Fizzy
21 Jemial/Sola
34 Hoenna/Sola
38 Dragonholt/Sola
44 Hoenna/Fizzy
44 Other

Top 8:


0



The following list is the current Wanderer Committee Banlist (as of 7/10/2019)

In addition to the banlist the following change to rulers has been made, we pulled an excerpt from Stephanie Shaw’s post on Facebook to properly explain the Ruler-Energize change.



Hey guys, before we get into the first banlist changes, I would like to mention that the committee –has– decided to allow Energize on all old rulers. This will be based entirely on the attributes of the front side of the ruler. Blazer Gill Rabus [SKL-094] was errata’d to both Fire & Darkness long ago, despite English copies having a void symbol on the front. Pandora, Girl of the Box [CMF-013/087] and Machina, the Machina Lord [SKL-087] both provide void Energize coins. Next, we’ll get to the banlist:

– Stephanie Shaw


 



Wanderer Banlist:






The following are Banned from the Sideboard:


0



This event was invite only – New Frontiers. Ruler Breakdown is missing. 

– Still waiting on lists from players to come in.



Top 8:
2 Gill
2 Kirik
2 Brunhild
Lucifer
Hanzo

– Placements listed below are after swiss rounds, Top 8 was split (not played out)



Aaron Miles – Gill

Ruler:
Gill(release) // Gill, the Gifted Conjurer(release)

Main Deck:
4 Leaf Paladin
4 Laurite, Seven Luminaries Astrologian
3 Leaf Fairy
1 White Leaf
1 Black Leaf
1 Red Leaf
1 Blue Leaf
4 Absolute Awareness
4 Gentle Breeze Elemental
3 Fifth Element
2 Vanish
2 Spiritual Guidance
2 Arrival of the Hero
2 Reincarnation of the Soul
2 Elemental Blast
2 Insight
1 Winds of Salvation
1 Winds of Vitality
1 Laurite’s Deletion Magic
1 Destruction of the Portal
1 Wind Blade
1 Faerur’s Spell
1 Ultra-Awakening

Stone Deck:
19 Wind Magic Stone
1 Light Magic Stone

Sideboard:
4 Sealing the Gates of Darkness
3 Last Days of a Powerless Dragonoid
3 Laurite’s Seven Disciples
2 Scarlet’s Agony
1 Faerur’s Spell
1 Winds of Salvation
1 Separation of Fates




Phillip Mosca – Hanzo

Ruler:
Hanzo // Hanzo, Chief of the Kouga

Main Deck:
4 Look of Corruption
4 Lailah, Maiden of the Swamps
4 Viola, Treacherous Maiden
4 Laurite, Seven Luminaries Astrologian
4 Astema, the Returnee of Hatred
1 Belial, the Evil from the Scriptures
1 Blazer, the Legendary Thief
1 Jupiter, Warlock of the Wood Star
1 Inheritor of the Stars, Gill Lapis
3 Life Severing Blade
1 Spider’s Web
4 Sacrificial Altar
2 Athenia, Sealed God of the Ruins
1 Oborozuki, Caller of Gods
2 Faerur’s Spell
1 Glint of Insight
2 Skeleton Horde
1 Mana Transmuter

Stone Deck:
4 Speaking Stone
6 Darkness Magic Stone x 6

Sideboard:
1 Oborozuki, Caller of Gods
1 Spider’s Web
1 Inheritor of the Stars, Gill Lapis
2 Black Tears
3 White Leaf
1 Last Days of a Powerless Dragonoid
1 Last Days of a Powerless Dragonoid
2 Faerur’s Spell
1 Oborozuki
2 Scarlet’s Agony

Rune Deck:
Power of Immortality
Freed from the Altar
Sealing Scroll
Forest Meditation
Fuhma Shuriken






Austin Morrisey – Lucifer 

Ruler:
Lucifer // Lucifer, the Fallen Angel of Sorrow

Main Deck:
2 Belial, the Evil from the Scriptures
3 Dark Riding Hood
4 Astema, the Returnee of Hatred
4 Jeanne d’Arc, Mad Maiden
2 Contract Demon
2 Rei, the Black Owl
4 Lailah, Maiden of the Swamps
4 Majin Dark Elf
4 Skeleton Horde
2 Bloodspray
4 March of the Dead
2 Sword of the New Moon
2 Soul Concentration
1 Evil Elemental Uprising

Stone Deck:
4 Null Magic Stone
4 Stone from the Dark Castle
4 Darkness Magic Stone

Sideboard:
1 Evil Elemental Uprising
1 Lich
2 Athenia, Sealed God of the Ruins
1 Oborozuki, Caller of Gods
2 Grimm of the Crimson Moon
1 Mana Transmuter
2 Sacrificial Altar
1 Black Tears
2 Look of Corruption
2 Glint of Insight

Rune Deck:
Tears of the Fallen
Freed from the Altar
Power of Immortality
Black Rosario
Jet-Black Wings






Harold Josefowitz – Gill

Ruler:
Gill(release) // Gill, the Gifted Conjurer(release)

Main Deck:
2 Harvesting Season
2 Inheritor of the Stars, Gill Lapis
4 Fifth Element
4 Leaf Assassin
1 Red Leaf
1 Black Leaf
1 Blue Leaf
3 Leaf Paladin
2 Laurite’s Seven Disciples
4 Gentle Breeze Elemental
4 Absolute Awareness
4 Insight
4 White Leaf
1 Winds of Vitality
1 Ultra-Awakening
1 Ruined Story
2 Laurite’s Deletion Magic
2 Faerur’s Spell
3 Vanish
4 Laurite, Seven Luminaries Astrologian

Stone Deck:
1 Darkness Magic Stone
4 Saintly Elven Stone
4 Speaking Stone
11 Wind Magic Stone

Sideboard:
1 Ruined Story
1 Faerur’s Spell
1 Evil Elemental Uprising
1 Black Tears
2 Scarlet’s Agony
2 Reincarnation of the Soul
2 Destruction of the Portal
1 Winds of Salvation
3 Sealing the Gates of Darkness
1 Light Magic Stone




Derrick Mugwaneza – Brunhild

Ruler:
Brunhild // Brunhild, Caller of Spirits

Main Deck:
1 Laurite, Seven Luminaries Astrologian
4 Lailah, Maiden of the Swamps
4 Messenger of the Sun
3 Mana Transmuter
4 Astema, the Returnee of Hatred
1 Oborozuki, Caller of Gods
4 Athenia, Sealed God of the Ruins
1 Misteltein, the Pious Sword Saint
1 Belial, the Evil from the Scriptures
4 Sacrificial Altar
4 Look of Corruption
4 Blade of Faith
3 Life Severing Blade
2 Spear of the Valkyries
1 Command of Life and Death

Stone Deck:
3 Magic Stone of Faith
2 Magic Stone of Hope
8 Darkness Magic Stone

Sideboard:
1 Evil Elemental Uprising
1 Black Tears
3 Miscalculation
3 White Leaf
3 Armaros, the Fallen Angel of Nullification
4 Sealing the Gates of Darkness

Rune Deck:
Power of Immortality
Odin’s Judgment
Whispers of an Angel
Dispel
Freed from the Altar






Joshua Patton – Kirik

Ruler:
Kirik Rerik(release) // Kirik Rerik, the Draconic Warrior(release)

Main Deck:
4 Pialle Eille, the Flaming Fist
4 Hoelle Pig
4 Majin Dark Elf
4 Piggy, Hoelle’s Great Hero Pig
4 The Path We Part
1 Welser, the Archmage of Fire
4 Ground and Air Supremacy
4 Heaven Sundering Dragon Palm
3 High Speed
3 Play Dead
1 Cross Counter
1 Flying Drill
3 Food Supply

Stone Deck:
4 Dragon Ore
4 Null Magic Stone
2 Magic Stone of the Hermit

Sideboard:
3 Hoelle’s Martial Arts Tournament
2 Hero’s Bracelet
2 Mind Like Still Water
1 Welser, the Archmage of Fire
1 Power Spike
1 High Speed
1 Play Dead
1 Cross Counter
1 Firebird
1 March of the Dead




Sam Sheikh – 



Cal Tuma – Kirik

Ruler:
Kirik Rerik(release) // Kirik Rerik, the Draconic Warrior(release)

Main Deck:
4 The Path We Part
3 Food Supply
3 High Speed
4 Hoelle Pig
4 Piggy, Hoelle’s Great Hero Pig
4 Pialle Eille, the Flaming Fist
1 Welser, the Archmage of Fire
4 Ground and Air Supremacy
4 Heaven Sundering Dragon Palm
4 Majin Dark Elf
2 March of the Dead
2 Play Dead
1 Flying Drill

Stone Deck:
4 Dragon Ore
4 Null Magic Stone
2 Magic Stone of the Hermit

Sideboard:
1 Firebird
1 Power Spike
1 Welser, the Archmage of Fire
1 Flying Drill
2 Mind Like Still Water
3 Hoelle’s Martial Arts Tournament
2 Hero’s Bracelet
1 Food Supply
1 High Speed
2 Cross counter




0

PREVIOUS POSTSPage 1 of 9NO NEW POSTS